Dr. Katarina Vukasinović

Edit Content
Kontaktirajte nas

Ukoliko imate bilo koje pitanje iskoristite kontakt formular ispod i kontaktirajte nas. Potrudićemo se da odgovorimo u najkraćem mogućem roku.

Blog

Čitanje i tumačenje OCT i KVP nalaza

Čitanje i tumačenje OCT i KVP nalaza

Podelite na društvenim mrežama :
dečiji očni pregled užice

OCT/Opticka koherentna tomografija/ i KVP/Kompjuterizovano vidno polje ili Perimetrija/ su dve vazne i korisne dijagnosticke metode u oftalmologiji. 

OCT je moderna i neinvazivna tehnologija kojom se dobija nalaz poprecnog preseka retina oka. Ovo je najnaprednija i najpreciznija metoda koja je dovela do revolucije u dijagnosifikovanju bolesti mreznjace i pracenju ucinka terapije.
Tehnika je bazirana na stepenu apsorpcije ili disperzije svetlosti pri prolasku kroz razlicita tkiva.Funkcionise po principu rasporedjivanja laserskog svetla IR/infracrvenog/spektra na slojeve ispitivanog dela retina.Uredjaj registruje intezitet zraka svetlosti koji se reflektuje od razlicitih slojeva retina, meri vreme kasnjenja eha i na taj nacin omogucava jasno razlikovanje slojeva retina, merenje njihove debljine kao i uocavanje anomalija. Dobijene slike mogu se analizirati do najmanjih detalja.Pomocu OCT a mogu se otkriti razlicite bolesti mreznjace i ocnog zivca u najranijem stadijumu, a osim za rano otkrivanje ova dijagnosticka metoda ima vaznu ulogu u planiranju lecenja, odnosno pracenja razlicitih bolesti mreznjace i vidnog zivca.U praksi to znaci da se promene od svega par mikrona , odnosno par hiljaditih delova milimetra mogu uociti.

Pored navedenog OCT ima vaznu ulogu u planiranju lecenja/lasersko skidanje dioptrije,pracenje keratoconusa, operacije na prednjem i zadnjem segmentu oka

KVP ili Perimetrija je dijagnosticka metoda koja se najcesce koristi kod ispitivanja glaukoma, ali i kod drugih stanja oka:oboljenje vidnog zivca, sumnje na oftalmo-neuroloska ostecenje, sumnje na promene na ocnom dnu, kada dodje do neobjasnjivog pada vida.Kompjuterizovano vidno polje sprovodi se u ambulantnim uslovima, pod nadzorom oftalmologa, traje svega par minuta i bezbolno je.Ispituje se svako oko pojedinacno, osetljivoscu na svetlosne tacke razlicitog polozaja i inteziteta.Ispitivanje se vrsi u zamracenoj prostoriji a pacijent treba da signalizira svaki put/tasterom koji drzi u ruci/kada primeti svetlosni signal.Rezultate-u vidu grafickog prikaza vidnog polja tumaci oftalmolog i to omogucava objektivnu procenu toka bolesti.Da bi se postavila izvasna dijagnoza, pored vrednosti koje nam prikazuje rezultat vidnog polja, od znacaja je i lokalizacija konkretnog ispada u vidnom polju.To nam upucuje na oboljenje vidnog zivca , kao i na vrstu i polozaj ostecenja. Na pregled je potrebno ponete postojece naocare, ukoliko ih imate, narocito za blizinu ukoliko ih koristite.
Istaknuti post

Predlažemo za vas